SPOTKANIE Z HISTORYKIEM PIOTREM GŁUSZKOWSKIM

Dnia 7 lutego 2020 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kowalu, miało miejsce ciekawe spotkanie z historią. Głównym bohaterem był historyk Piotr Głuszkowski – kowalanin, dr, historyk i historyk literatury. W latach 2008-2012 pracownik Stacji Naukowej PAN przy RAN w Moskwie, w latach 2012-2015 związany z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, od 2014 roku pracuje w Katedrze Rusycystyki UW. Kierownik Pracowni Mediów w Dawnej i Współczesnej Rosji UW. Główne zainteresowania badawcze to historia i literatura rosyjska XIX i XX wieku, a także polsko-rosyjskie stosunki. Autor blisko100 prac naukowych w tym monografii o Aleksandrze Sołżenicynie (2008) i Tadeuszu Bułharynie (2013),(2018) oraz pomocy naukowych dla nauczycieli historii. Jego książka Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna, została uhonorowana prestiżową Nagrodą KLIO 2019 w kategorii autorskiej i monografii naukowej za najlepszą książkę historyczną oraz Nagrodą im. Prof. Jerzego Skowronka w dziedzinie historii i archiwistyki (2019).

Głównego Gościa oraz zgromadzonych słuchaczy powitała kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Lidia Borkowska, podkreślając jego serdeczne związki z Kowalem poprzez Rodziców, Rodzinę, a także poprzez bibliotekę, której był wiernym czytelnikiem od najmłodszych lat.  Spotkanie zgromadziło wielu mieszkańców naszego miasta i okolic zainteresowanych historią, nie tylko w wymiarze lokalnym, ale także tej będącej przedmiotem badawczym naszego gościa.

Z ogromnym zainteresowaniem słuchano o specyfice pracy historyka-badacza, o związanych z nią niedogodnościach, o pasji i o wielkim zaangażowaniu,  jakie towarzyszą tego rodzaju pracy. Autor nagrodzonej książki, posiłkując się prezentacją multimedialną, bogatej w zdjęcia i grafiki nawiązujące do tematu spotkania, (w czym z wielkim zapałem uczestniczył Jonasz Głuszkowski - bratanek pana Piotra), przedstawił ogólny zarys publikacji, omówił kolejne etapy jej powstawania, przybliżył postać bohatera swojej książki.

Jak bardzo udane było to spotkanie, najlepiej świadczy zaangażowanie słuchaczy poprzez ilość zadawanych Autorowi pytań i wywiązujących się następnie dyskusji.

Nie sposób nie wspomnieć, że inicjatorką tego spotkania była pani Anna Gontarek, która wraz  ze swoim bratankiem Piotrem Głuszkowskim, otrzymała kwiaty i podziękowania od kierownik biblioteki.

Nie mogło na koniec zabraknąć podpisywania przez naszego gościa zakupionych książek, kuluarowych serdecznych rozmów oraz wykonywania pamiątkowych zdjęć.

GALERIA ZDJĘĆ

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Kowalu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Created by: Strony dla szkół
Miejska Biblioteka Publiczna w Kowalu / ul. Matejki 8, 87-820 Kowal / TEL: 54 2842 278 / EMAIL: biblioteka@kowal.eu