Get Adobe Flash player

W piątek, 5 lipca, w naszej bibliotece miało miejsce kolejne spotkanie klubu Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiany był najnowszy tomik poetycki Anny Marcinkowskiej „Niedopamiętane”, naszej klubowej koleżanki. Przedpremierowe spotkanie z drugim z kolei zbiorem wierszy autorki przebiegało w niezwykle ciepłej, (jak wszystkie zresztą spotkania DKK) niemal rodzinnej atmosferze.

Autorka na początek przeczytała kilka swoich ulubionych wierszy, dalsze czytanie tekstów, pytania i dyskusja nad nimi szybko stały się przyczynkiem do snucia wspomnień, przywoływania obrazów dzieciństwa – rodzinnych domów, bliskich nieżyjących już osób, ukrytych w pamięci kadrów miasteczka. Warto przytoczyć w tym miejscu słowa zawarte na wstępie zbioru Arkadiusza Ciechalskiego, który napisał „Podobnie jak w w lirykach wcześniejszych, tak i w nowych utworach Autorki możemy odnaleźć głęboką wrażliwość przede wszystkim wobec mijającego czasu, ale także i przestrzeni, w której zanurzona jest jej codzienna egzystencja. Warto od razu zauważyć, że podmiot liryczny większości jej wierszy podkreśla fakt, iż życie jej stanowi kontynuację bytu tych, co istnieli wcześniej, upływającego również w tymże samym otoczeniu pośród wspólnych sprzętów, mebli, pomieszczeń, podwórka, domu, ulicy, miasteczka czy wreszcie otaczającego jej miejsce na ziemi krajobrazu. Wydaje się, że te dwie kategorie, a także pamięć, jaka zostaje po ludziach, stanowią dominanty tematyczne niniejszego tomiku wierszy.”

 

Podsumowaniem spotkania niech będą słowa jednej z nasze klubowych koleżanek, jakie umieściła na portalu społecznościowym „Czytając wiersze Ani, wracamy do wspomnień. Po przeczytaniu wieczorem, nie zaśniesz. Przypomnisz sobie lata dzieciństwa, rodzinny dom, stukanie kopyt końskich na ,,kocich łbach". Myślami będziesz w rodzinnym miasteczku, Kowalu”.