Dnia 9 czerwca 2018 r. po raz kolejny biblioteka uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Nocy bibliotek, tego roku pod nazwą Rzeczpospoczyta, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Znakomitą ku temu okazją było przybliżenie dzieciom postaci znanej i lubianej pisarki Wandy Chotomskiej. Spotkanie rozpoczęło się przeczytaniem jednej z książek tej autorki „Dzieci pana Astronoma”, po czym wielu z uczestników wzięło udział w quizie na temat przeczytanej lektury, a najlepsi otrzymali nagrody.

Atrakcją i urozmaiceniem tegorocznej akcji było wyjście dzieci wraz z opiekunami pod pomnik Niepodległości na rynku w Kowalu. Grupa zaopatrzona w stosowny transparent oraz biało-czerwone balony, przeszła pod pomnik, gdzie w akompaniamencie patriotycznych pieśni odczytany został fragment książki Wandy Chotomskiej „Dzień dobry biały ptaku”, nie mogło się także obejść bez pamiątkowej fotografii. W dalszej części imprezy dzieci obejrzały fragmenty archiwalnych bajek „Jacek i Agatka” oraz na zakończenie gromadnie i zapałem wzięły udział w karaoke, podczas którego śpiewany był przebój tegorocznej Nocy bibliotek – „Kundel bury”. W trakcie spotkania nie zabrakło słodyczy i napojów, dzieci chętnie zjadły lody, a także pizzę.