Dnia 29 marca gościem naszej biblioteki był Jacek Dehnel - pisarz, felietonista, tłumacz i malarz. Dostępne w internecie fotografie ukazują jego nietuzinkowy styl ubioru – stylizowany na modłę dandysa, czemu nasz autor wtóruje swoim zachowaniem, uprawianiem tzw. „sztuki życia” (jak sam to określa).

...Autor debiutował w 2004 r. tomem poezji „Żywoty równoległe” za które otrzymał w 2005 r. prestiżową Nagrodę Fundacji im.Kościelskich. Tym samym niemal natychmiast został wpisany na listę najistotniejszych poetów młodego pokolenia. Zdobywca Paszportu „Polityki” , wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jego książki ukazały się w 13 krajach. Mieszka w Warszawie. Jego najbardziej znane książki to: „Lala”, „Rynek w Smyrnie”, „Saturn”, „Balzakiana”, „Matka Makryna”, ” Krivoklat”...

Pisarstwo naszego gościa stanowiło główny temat bibliotecznego spotkania, w którym uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół, Liceum oraz Środowiskowego Domu Samopomocy. Pan Jacek Dehnel rozpoczął od przeczytania – odpowiednio modulowanym głosem i ubarwiając to aktorskimi wstawkami - fragmentu ze swojej najnowszej powieści pt. „Krivoklat” - stanowiącej pastisz antymieszczańskiej twórczości Thomasa Bernharda, a zarazem opowiadającej historię o sztuce, miłości oraz człowieku, któremu niestrasznym jest przeciwstawienie się społeczeństwu.

Uczestnicy nie krępowali się zadawać naszemu gościowi różnorodnych pytań, dotyczących m.in. procesu wydawania książki, wpływowi twórczości malarskiej na literacką, stosunku autora do mediów społecznościowych oraz psychoterapii, tego jak długo zajmuje napisanie książki, tudzież stypendiów literackich. Żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi, choć niektóre odbiegały od wątków ściśle związanych z twórczością literacką, w stronę życia kulturalnego oraz kontekstów historyczno-biograficznych, jakie zaobserwować można w powieściach „Lala” i „Matka Makaryna”.

Oczarowani erudycją i serdecznością Pana Dehnela, nie zauważyliśmy nawet jak minął przeznaczony na spotkanie czas. Zwieńczyliśmy je, korzystając z okazji do zdobycia autografów i zrobienia sobie z pisarzem pamiątkowych zdjęć.

Zainteresowanych bliższym przyjrzeniem się twórczości naszego gościa zapraszam do zapoznania się z – dostępnymi w naszej bibliotece – następującymi pozycjami: „Lala”, „Rynek w Smyrnie”, „Krivoklat”, jak również (wydane pod pseudonimem „Maryla Szymiczkowa”) powieści sensacji i grozy: „Tajemnica domu Helców” oraz „Rozdarta zasłona”.