Get Adobe Flash player

Spotkanie DKK 18.09.2015 r. / godz. 16.00 / liczba uczestników 4

 

Autor: Terry Pratchett

Tytuł: Świat finansjery

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Kategoria: Fantasy

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 351

 

Recenzja

Niedawno zmarły Terry Pratchett był jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy, a jego książki słynęły z niezwykłych odzwierciedleń współczesnej rzeczywistości i ciętego humoru. Nie inaczej jest ze ,,Światem finansjery'', w którym pisarz przedstawił świat bankowości w krzywym zwierciadle.

Akcja powieści rozgrywa się w Ankh-Morpork - największym mieście Świata Dysku. Główny bohater, Moist von Lipwig, w przeszłości dokonywał licznych przestępstw finansowych, a dzięki protekcji lorda Vetinariego uniknął kary śmierci i objął stanowisko naczelnego poczmistrza. Wkrótce były oszust przemienia podupadającą Pocztę w sprawnie działającą instytucję, ale nie potrafi przyzwyczaić się do uczciwego, spokojnego życia; nieustannie pragnie nowych wyzwań. Nieoczekiwanie umiera pani Lavish, prezes Królewskiego Banku Ankh-Morpork. Testament pani Lavish zobowiązuje Lipwiga do zarządzania podupadającym bankiem, co stanowi duże wyzwanie dla Moista, który nie jest obeznany w świecie finansów. Rewolucyjne pomysły nowego zarządcy wzbudzają entuzjazm i aprobatę wśród mieszkańców miasta, ale członkowie rodziny Lavishów nieprzychylnie patrzą na działania Lipwiga. Przywódca klanu, Cosmo Lavish, nieustannie szuka sposobu na odzyskanie banku oraz pragnie zostać lordem Vetinarim i przejąć władzę w Ankh-Morpork. W realizacji marzeń pomagają mu najlepsi skrytobójcy w okolicy.

Znakomita narracja trzecioosobowa, sugestywni bohaterowie, wspaniała kreacja świata przedstawionego i trzymająca w napięciu akcja czynią ze ,,Świata finansjery'' wyjątkową i wartościową powieść. W książce występuje także wiele dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji, które nie tylko rozbawią czytelnika do łez, ale również zachęcą do chwili refleksji.   Zdecydowanie polecam tę powieść każdemu.

Karolina Braun DKK (Miejska Biblioteka Publiczna w Kowalu)